HARTOWANIE​

Hartowanie to obróbka szkła polegająca na nagrzaniu do temperatury odprężania (620-680 °C zależnie od składu chemicznego), następnie gwałtownym ochłodzeniu sprężonym powietrzem. W wyniku hartowania, powstają w warstwach powierzchniowych naprężenia ściskające, które powodują zwiększenie wytrzymałości mechanicznej szkła. Szkło hartowane jest około cztery razy bardziej wytrzymałe, niż szkło tej samej grubości nie poddane obróbce termicznej. W przypadku rozbicia, szkło hartowane rozpada się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach, więc ryzyko zranienia jest względnie małe. Ze względu na swoją wytrzymałość, szkło hartowane kwalifikuje się do zastosowań wymagających „szkła bezpiecznego” i ma szerokie zastosowanie w nowoczesnej architekturze. Szkło hartowane nie może być poddane żadnej obróbce mechanicznej, stąd należy pamiętać, że wszelkie obróbki (cięcie, szlifowanie, wiercenie otworów, piaskowanie) powinno zostać wykonane przed procesem hartowania.

HST​

Test HST (Heat Soak Test) to proces wygrzewania szkła, mający na celu wyeksponowanie inkluzji siarczku niklu w szkle wcześniej zahartowanym zanim zostanie oddane do użytkowania. Obecność siarczku niklu może powodować samoistne pękanie szkła hartowanego. Mimo, iż występowanie tego typu niedoskonałości szkła jest niezwykle rzadkie, to przeprowadzenie testu HST pozwala na niemalże całkowite wyeliminowanie możliwości samoistnego pęknięcia. Proces ten polega na umieszczeniu szkła w specjalnej komorze i podnoszeniu temperatury do około 290ºC co przyspiesza ekspansję siarczku niklu. Jeżeli w szkle występują inkluzje siarczku niklu to pęknie ono w procesie wygrzewania, dzięki czemu eliminujemy możliwość pęknięcie szkła w czasie użytkowania.

WZMOCNIENIE
TERMICZNE

Drzwi szklane to najnowocześniejsze rozwiązanie łączące tradycję z nowoczesnością, są piękne i zarazem funkcjonalne. Dają nieograniczone możliwości tworzenia i realizacji własnych projektów. Szklane drzwi zapewniają nieograniczone możliwości dopasowania kolorystyki i wzornictwa do charakteru wnętrza. Drzwi szklane mogą być przygotowane jako drzwi całoszklane lub przesuwne. Dostępne razem z ościeżnicą drewnianą lub aluminiową wraz z renomowanymi okuciami firmy DORMA. Drzwi wykonujemy ze szkła hartowanego, dzięki czemu stają się bardziej odporne na czynniki mechaniczne takie jak np. uderzenia. Jest to szkło bezpieczne więc nawet, jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, to rozpada się na drobne kawałki.

LAMINOWANIE

Szklane schody i podłogi to nowoczesność i elegancja w pełnym tego słowa znaczeniu. Wykończenie schodów szklanych zależne jest jedynie od Państwa inwencji oraz uwarunkowań technicznych. Elementy można lakierować co nadaje wnętrzom wyjątkowy styl. Elementy szklane po których można chodzić są uzależnione od warunków i miejsca montażu. Do montowania schodów samonośnych (bez wylewek betonowych) stosujemy wielowarstwowe szkło bezpieczne laminowane i hartowane lub pół-hartowane. Te rodzaje szkła charakteryzuje się dużą wytrzymałością na nacisk, i dlatego z powodzeniem może być stosowane jako podłoże nośne. Elementy szklane na podłogę lub stopnie schodów można również stosować na podłożach betonowych jako elementy dekoracyjne nie pełniące funkcji nośnej. Balustrady są nieodzownym elementem w architekturze. Oprócz swojej funkcji zabezpieczającej stanowią element dekoracyjny. Balustrady ze szkła są rozwiązaniem bezpiecznym, pozwalającym dowolnie kształtować otoczenie. Dzięki przeniesieniu obciążeń na tafle szklane można uzyskać wizualnie lekką konstrukcję, pozbawioną słupków czy nawet poręczy. Tafle szklane można kształtować w zakresie koloru jak i faktury. Dzięki tym zaletom balustrada szklana może stanowić charakterystyczny element wnętrza lub pozostać niemalże niewidoczna. Proponujemy również łączenie elementów szklanych ze stalą nierdzewną.

OBRÓWKI
KRAWĘDZI

KSZTAŁTY, WIERCENIE OTWORÓW

Nowoczesne centrum numeryczne i inne profesjonalne maszyny i urządzenia umożliwiają nam realizację najbardziej wymagających projektów. Od wycięcia szkła według wzoru klienta, przez różnorodną obróbkę krawędzi (szlifowanie, polerowanie, fazowanie) oraz nawiercanie otworów.

SZLIFOWANIE I POLEROWANIE

W procesie cięcia szkła istnieje możliwość powstania mikropęknięć na krawędzi wycinanych formatek. Aby zmniejszyć wynikające z tego powodu ryzyko pęknięcia pod wpływem naprężeń wewnętrznych szkło poddaje się szlifowaniu. Szlifowaniem pozbawiamy nierówności i ostrości obrabianych krawędzi, polerowaniem krawędzi natomiast nadajemy mu szlachetny wygląd.

FAZOWANIE

Fazowanie jest wyjątkowym rodzajem szlifu uzyskiwanym na krawędzi szkła płaskiego. Szyby i lustra fazowane o różnych szerokościach stanowią niezwykle atrakcyjne wykończenie. Poprzez załamanie na powierzchni powstaje krystaliczny efekt co uszlachetnia wygląd lustra.

EMALIOWANIE

Nowoczesna linia do emaliowania umożliwia nam naniesienie na szkło dowolnego koloru z palety RAL oraz NCS. Ogromna paleta kolorów, daje nieograniczone możliwości projektantom i architektom. Szkło lakierowane znajduje zastosowanie jako element dekoracyjny w branży meblarskiej i wielu działach budownictwa. Kolorowe szkło lakierowane stosuje się na blatach, frontach meblowych oraz ścianach, wszędzie tam gdzie stawia się na pierwszym miejscu wysoką jakość i nietuzinkowe rozwiązania. Emaliowanie umożliwia wykorzystanie w architekturze i aranżacji wnętrz szkła hartowanego, na które nanosimy kolor zgodnie z zamówieniem klienta.

PIASKOWANIE

Piaskowanie polega na poddaniu szkła działaniu silnego strumienia drobnych cząsteczek. Cząstki po zetknięciu się z powłoką szklaną tworzą charakterystyczną matową powierzchnię. Zasłaniając folią pewne fragmenty szkła lub lustra można uzyskać wypiaskowanie na powierzchni dowolnego wzoru. Piaskowaniu można również poddać szkło lakierowane, co spowoduje usunięcie koloru bazowego i umożliwia pomalowanie wzoru innym kolorem.

KLEJENIE UV

Klejenie metodą UV pozwala na łączenie ze sobą elementów szkła za pomocą przeźroczystego kleju utwardzanego promieniami ultrafioletowymi. Powstała w ten sposób spoina jest przeźroczysta, nie przebarwia się i wykazuje dużą odporność na warunki atmosferyczne. Z łatwością można połączyć ze sobą powierzchnie szklane bez używania dodatkowych okuć.

skontaktuj się z nami